StarTech DKT30CHPD - USB-C Multiport Adapter
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Garantía: 1 year warranty
  • — Devolución y cambio hasta 30 días
  • — Mejor precio
Portable Docking Station | Mac & Windows | GbE | Thunderbolt 3 Compatible
Connect a UHD 4K HDMI Monitor
Connect your USB-C or Thunderbolt 3 laptop to a 4K 30Hz monitor, using this USB-C video adapter to create a dual-display workstation. Get more work done with an additional display, allowing you to multitask more efficiently or connect your laptop to an HDMI projector or TV for presentations in a boardroom.
Charge Your Laptop
Enhance Productivity
The StarTech.com Advantage
- 4-IN-1 TRAVEL DOCK: USB-C multiport adapter has 4K 30Hz UHD HDMI video output for a single display, 2x USB-A 3.0 (5Gbps) ports, Gigabit Ethernet (GbE), and 60W Power Delivery 2.0 charging pass through
- EXTRA LONG CABLE: The portable USB-C mini dock’s 25cm (10 in.) attached cable provides extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices or laptops on riser stands
Manufacturer site
Main
Brand
StarTech.com
Warranty
1 year warranty
Logistics data
Alto de la caja principal
435 mm
Ancho de la caja principal
317 mm
Cantidad por caja
40 pieza(s)
Código de Sistema de Armomización (SA)
Longitud de la caja
420 mm
Network
Auto MDI / MDI-X
Si
Estándares de red
IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LAN (RJ-45) cantidad de puertos
1
Ethernet LAN, velocidad de transferencia de datos
10,100,1000 Mbit/s
Operational conditions
Intervalo de humedad relativa para funcionamiento
0 - 85 %
Intervalo de temperatura de almacenaje
-10 - 65 °C
Intervalo de temperatura operativa
0 - 50 °C
Other features
Circuito integrado
Longitud de cable
0,348 m
Packaging content
Guía de configuración rápida
Si
Packaging data
Altura del paquete
41 mm
Ancho del paquete
146 mm
Peso del paquete
198 g
Profundidad del paquete
212 mm
Performance
apoyo UASP
Certificación
CE, FCC, TAA, REACH
Color del producto
Negro
Material de la carcasa
De plástico
Resolución (máxima digital)
4096 x 2160 Pixeles
Velocidad de transferencia de datos
5 Gbit/s
Ports & interfaces
Cantidad de puertos tipo A USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Cantidad de puertos tipo C USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Conector USB
USB Type-C
Enchufe de entrada de CC
Entrega de energía USB (USB Power Delivery) de hasta
60 W
Interfaz de host
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Número de puertos HDMI
1
Tecnología de conectividad
Wired
Power
Alimentación
DC, USB
Sustainability
Certificados de sostenibilidad
RoHS
Weight & dimensions
Altura
18 mm
Ancho
51 mm
Profundidad
96 mm