GIGABYTE MO27Q28G - 27" Gaming Monitor, 280Hz, WOLED, Quad HD, Black
Write a review
Experience ultra-smooth visuals and true colors with the GIGABYTE MO27Q28G!
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 3 Years On-Site Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
  • Display diagonal68.6 cm (27")
  • Display technologyOLED
  • Panel typeWOLED
  • HD typeQuad HD
  • Display resolution2560 x 1440 pixels
  • Contrast ratio (typical)1500:1
  • Maximum refresh rate280 Hz
  • Response time0.03 ms
  • HDMI ports quantity2
  • DisplayPorts quantity1
  • Headphone outYes
  • Built-in USB hubYes
  • Panel mounting interface100 x 100 mm
  • All features
GIGABYTE MO27Q28G – Elevate Your Gaming Experience
Step into a new realm of gaming with the GIGABYTE MO27Q28G, a 27-inch monitor designed to deliver an unparalleled visual experience. Featuring cutting-edge WOLED technology, this gaming monitor transforms your gameplay with vibrant colors and stunning clarity at an incredible 280Hz refresh rate and Quad HD resolution.
Unmatched Visual Performance
Key Features
  • Screen Size: 27 inches
  • Refresh Rate: 280Hz for ultra-smooth gameplay
  • Resolution: Quad HD (2560 x 1440) for crystal-clear images
  • Panel Type: WOLED for enhanced color accuracy and contrast
Immersive Gaming Experience
Dynamic Design
Effortless Connectivity
Upgrade Your Setup Today
Main
Brand
Gigabyte
Warranty
3 Years On-Site Warranty
Product code
MO27Q28G
EAN/UPC code
Design
Front bezel colour
Black
Market positioning
Gaming
Product colour
Black
Display
Anti-glare screen
Yes
Colour depth
10 bit
Colour gamut
99.5%
Colour gamut standard
DCI-P3
Contrast ratio (typical)
1500:1
Display brightness (typical)
335 cd/m²
Display number of colours
1.07 billion colours
Display resolution
2560 x 1440 pixels
Display technology
OLED
High Dynamic Range (HDR) supported
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology
DisplayHDR True Black 500
Maximum refresh rate
280 Hz
Native aspect ratio
16:9
Pixel pitch
0.2292 x 0.2292 mm
Response time
0.03 ms
Response time measurement type
GTG (Gray to Gray)
Screen shape
Flat
Viewable size, horizontal
58.7 cm
Viewable size, vertical
33 cm
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Display diagonal
68.6 cm (27")
HD type
Quad HD
Panel type
WOLED
Ergonomics
Adjustable height (max)
13 cm
Cable lock slot
Cable lock slot type
Kensington
Height adjustment
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Pivot
Pivot angle
0 - 90°
Swivel angle range
0 - 15°
Swivelling
Tilt adjustment
Tilt angle range
-5 - 21°
VESA mounting
Multimedia
Built-in speaker(s)
Number of speakers
2
RMS rated power
10 W
Other features
Brand specific technologies
Black Equalizer, Crosshair
Hardware calibration
Warranty period
3 year(s)
Packaging content
Cables included
DisplayPort, HDMI, USB
Quick start guide
Packaging data
Package depth
131 mm
Package height
475 mm
Package type
Box
Package weight
8.75 kg
Package width
795 mm
Performance
AMD FreeSync
AMD FreeSync type
FreeSync Premium Pro
Flicker-free technology
Low Blue Light technology
NVIDIA G-SYNC
NVIDIA G-SYNC type
G-SYNC Compatible
VESA Adaptive Sync support
Ports & interfaces
Built-in USB hub
DisplayPort version
1.4
DisplayPorts quantity
1
HDMI
HDMI ports quantity
2
HDMI version
2.1
Headphone out
Number of USB Type-C upstream ports quantity
USB hub version
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to
18 W
USB Type-A downstream ports quantity
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode
USB upstream port type
USB Type-C
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
33 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
25 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency scale
A to G
Power consumption (off)
0.3 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
35 W
Power supply type
External
Weight & dimensions
Depth (with stand)
187.5 mm
Depth (without stand)
54.4 mm
Height (with stand)
526.5 mm
Height (without stand)
350.2 mm
Weight (with stand)
6 kg
Weight (without stand)
4.05 kg
Width (with stand)
604.4 mm
Width (without stand)
604.4 mm
Automated video search by product name (the results maybe not the some as product in our store).
Manual (mmo_134761583_1770803941_2824_1282434.pdf, 2,712 Kb) [Download]
Reviews: 9
5 stars
78%
4 stars
22%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%