Lenovo Legion Pro 7 16AFR10H Gaming Laptop - 16", AMD Ryzen 9 9955HX3D, 64GB, 1TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5080, FreeDOS, Black
Write a review
Unleash your gaming potential with the Lenovo Legion Pro 7.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
  • Display diagonal40.6 cm (16")
  • Processor model9955HX3D
  • Processor cores16
  • Processor frequency2.5 GHz
  • Internal memory64 GB
  • Total storage capacity1 TB
  • Discrete graphics card modelNVIDIA GeForce RTX 5080
  • Operating system installedFreeDOS
  • Weight2.56 kg
  • All features
Discover the Power of the Lenovo Legion Pro 7 Gaming Laptop
Key Features
  • Screen Size: 16 inches of immersive display designed for gamers.
  • Operating System: FreeDOS, providing flexibility for personalized OS installation.
  • Color: Styled in sleek Black, combining elegance with a powerful gaming aesthetic.
Performance and Design
Why Choose the Lenovo Legion Pro 7?
Main
Brand
Lenovo
Product code
83RU001PIV
EAN/UPC code
Audio
Audio chip
Realtek ALC3306
Built-in microphone
Yes
Number of built-in speakers
4
Number of microphones
2
Battery
Battery capacity
99.9 Wh
Camera
Front camera resolution (numeric)
5 MP
Privacy camera
Yes
Privacy type
Privacy shutter
Certificates
Certification
RoHS
Design
Colour name
Eclipse Black
Form factor
Clamshell
Housing material
Aluminium
Product type
Laptop
Product colour
Black
Display
Colour gamut
100%
Display brightness
500 cd/m²
Display resolution
2560 x 1600 pixels
Display surface
Gloss
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
Dolby Vision
LED backlight
Maximum refresh rate
240 Hz
Native aspect ratio
16:10
RGB colour space
DCI-P3
Display diagonal
40.6 cm (16")
HD type
WQXGA
Panel type
OLED
Graphics
Discrete graphics card
Discrete graphics memory type
GDDR7
On-board GPU manufacturer
AMD
On-board graphics card
On-board graphics card family
AMD Radeon
On-board graphics card model
AMD Radeon 610M
Discrete graphics card model
NVIDIA GeForce RTX 5080
Discrete graphics card memory
16 GB
Keyboard
Keyboard backlit
Keyboard backlit colour
RGB
Keyboard backlit zone
Per-key RGB
Numeric keypad
Pointing device
Touchpad
Memory
Internal memory type
DDR5-SDRAM
Maximum internal memory
64 GB
Memory clock speed
5600 MHz
Memory form factor
SO-DIMM
Memory layout (slots x size)
2 x 16 GB
Memory slots
2x SO-DIMM
Internal memory
64 GB
Network
Antenna type
2x2
Bluetooth
Bluetooth version
5.4
Ethernet LAN
Top Wi-Fi standard
Wi-Fi 7 (802.11be)
Wi-Fi standards
Wi-Fi 7 (802.11be)
Packaging content
AC adapter included
Performance
Motherboard chipset
AMD SoC
Ports & interfaces
Combo headphone/mic port
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
1
HDMI version
2.1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
USB Sleep-and-Charge
Power
AC adapter power
400 W
USB Power Delivery (USB PD)
USB Type-C charging port
Processor
Processor boost frequency
5.4 GHz
Processor cores
16
Processor family
AMD Ryzen 9
Processor frequency
2.5 GHz
Processor manufacturer
AMD
Processor model
9955HX3D
Security
Trusted Platform Module (TPM)
Trusted Platform Module (TPM) version
2.0
Software
Operating system installed
FreeDOS
Storage
Number of SSDs installed
NVMe
SSD form factor
M.2
SSD interface
PCI Express 5.0
Storage media
SSD
Total storage capacity
1 TB
Weight & dimensions
Depth
275.9 mm
Height (front)
2.19 cm
Height (rear)
2.67 cm
Weight
2.56 kg
Width
364.4 mm
Automated video search by product name (the results maybe not the some as product in our store).
Column filling
15,006
In stock
83RU001SIV
Internal memory:
Total storage capacity:
1 TB
Operating system installed:
Windows 11 Home
In stock
83RU001MIV
2 TB
Windows 11 Home
83RU001PIV
FreeDOS
83RU001NIV
32 GB
83RU001QIV
32 GB
Reviews: 0
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%