Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H - 16", Ultra 9 275HX, 64GB, 2TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5080, Win11Pro, Black
- — Warranty: 3 year warranty
- — Return and exchange up to 30 days
- — Best price
- Display diagonal40.6 cm (16")
- Processor model275HX
- Processor cores24
- Processor threads24
- Internal memory64 GB
- Internal memory typeDDR5-SDRAM
- Total storage capacity1 TB
- Discrete graphics card modelNVIDIA GeForce RTX 5080
- Operating system installedWindows 11 Pro
- Weight2.57 kg
- All features
Unleash Your Gaming Potential
Stunning Graphics Powered by NVIDIA DLSS 4
Cinematic Ray Tracing for Immersive Gameplay
Rapid Responsiveness with NVIDIA Reflex 2
Massive Game Library Access
Smart Performance with Lenovo AI Engine+
Impressive OLED Display
The 16-inch OLED screen offers high resolution, a lightning-fast 240Hz refresh rate, and ultra-sensitive technology tailored for high-stakes gaming.
Dazzling Visuals with High Contrast Ratios
Innovative Anti-Burn-In Technology
Advanced Cooling with Legion Coldfront
The Legion Coldfront system, featuring a state-of-the-art vapor chamber and HyperChamber technology, efficiently supports up to 250W of cooling power, allowing you to push your laptop to its limits without risk of thermal throttling.