Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop - 16", Ultra 9 275HX, 32GB, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5080, Win11Pro, Black
- — Warranty: 3 year warranty
- — Return and exchange up to 30 days
- — Best price
- Display diagonal40.6 cm (16")
- Processor model275HX
- Processor cores24
- Processor threads24
- Internal memory32 GB
- Internal memory typeDDR5-SDRAM
- Total storage capacity1 TB
- Discrete graphics card modelNVIDIA GeForce RTX 5090
- Operating system installedWindows 11 Pro
- Weight2.57 kg
- All features
Unleash Your Gaming Potential
Stunning Graphics Powered by NVIDIA DLSS 4
Cinematic Ray Tracing for Immersive Gameplay
Rapid Responsiveness with NVIDIA Reflex 2
Massive Game Library Access
Smart Performance with Lenovo AI Engine+
Impressive OLED Display
The 16-inch OLED display offers stunning resolution and a lightning-fast 240Hz refresh rate, designed for high-stakes gaming with ultra-responsive technology.
Dazzling Visuals with High Contrast Ratios
Innovative Anti-Burn-In Technology
Advanced Cooling with Legion Coldfront
Equipped with state-of-the-art vapor chamber and HyperChamber technology, the Legion Coldfront system delivers efficient cooling with up to 250W power, enabling you to push your system to the limit without thermal throttling.