Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop - 16", Ultra 9 275HX, 64GB, 2TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5090, Win11Pro, Black
- — Warranty: 3 year warranty
- — Return and exchange up to 30 days
- — Best price
- Display diagonal40.6 cm (16")
- Processor model275HX
- Processor cores24
- Processor threads24
- Internal memory32 GB
- Internal memory typeDDR5-SDRAM
- Total storage capacity1 TB
- Discrete graphics card modelNVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- Operating system installedWindows 11 Pro
- Weight2.57 kg
- All features
Unleash Your Gaming Potential
Stunning Graphics Powered by NVIDIA DLSS 4
Cinematic Ray Tracing for Ultimate Immersion
Rapid Responsiveness with NVIDIA Reflex 2
Access an Expansive Game Library
Smart Performance with Lenovo AI Engine+
Exceptional OLED Display
The 16-inch OLED screen features high resolution and an ultra-fast 240Hz refresh rate, perfect for high-stake gaming scenarios.
Breathtaking Visuals with High Contrast Ratios
Innovative Anti-Burn-In Technology
Advanced Cooling with Legion Coldfront
The state-of-the-art vapor chamber and HyperChamber technology in the Legion Coldfront system efficiently manage up to 250W of cooling power, allowing you to push your laptop's performance without overheating.