LG 27GS50F-B Computer Monitor - 27", Full HD, VA, 180Hz, Black
Write a review
Experience stunning visuals and smooth performance with the LG 27GS50F-B monitor.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal68.6 cm (27")
  • Panel typeVA
  • HD typeFull HD
  • Display resolution1920 x 1080 pixels
  • Contrast ratio (typical)3000:1
  • Maximum refresh rate180 Hz
  • Response time5 ms
  • HDMI ports quantity2
  • DisplayPorts quantity1
  • Headphone outYes
  • Panel mounting interface100 x 100 mm
  • All features
Elevate Your Gaming Experience
The LG 27GS50F-B Computer Monitor is designed to meet the demanding needs of gamers and professionals alike. With a stunning 27-inch Full HD (1920 x 1080) display, this monitor ensures vibrant visuals and sharp details that bring your games and media to life. Enjoy the ultra-smooth performance with a remarkable 180Hz refresh rate, delivering fluid motion and reducing lag to keep you ahead in fast-paced environments.
Ultra-Fast Response Time
True-to-Life Colors
Smooth and Seamless Gameplay
Designed for Comfort and Convenience
  • 3-side virtually borderless design for an immersive viewing experience.
  • Adjustable tilt base ensures comfort during lengthy gaming sessions.
Customizable Settings for Every Gamer
Advanced Gaming Features
  • Dynamic Action Sync: Minimize input lag to react swiftly to in-game events.
  • Black Stabilizer: Detect dark spots and gain an advantage over your opponents hiding in shadows.
  • Crosshair: A fixed target point at the center of the screen enhances your shooting accuracy.
Main
Brand
LG
Product code
27GS50F-B/HYE
Design
Market positioning
Gaming
Product colour
Black
Display
Anti-glare screen
Yes
Colour depth
8 bit
Contrast ratio (typical)
3000:1
Display brightness (typical)
250 cd/m²
Display number of colours
16.7 million colours
Display resolution
1920 x 1080 pixels
Maximum refresh rate
180 Hz
Native aspect ratio
16:9
NTSC coverage (typical)
72%
Pixel pitch
0.3114 x 0.3114 mm
Response time
5 ms
Screen shape
Flat
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Display diagonal
68.6 cm (27")
HD type
Full HD
Panel type
VA
Ergonomics
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Tilt adjustment
Yes
VESA mounting
Other features
Brand specific technologies
Black Stabilizer, Crosshair, DAS Mode
FPS counter
Packaging content
Cables included
HDMI
HDMI cable length
1.8 m
Stand included
Packaging data
Package depth
156 mm
Package height
435 mm
Package type
Box
Package weight
5.9 kg
Package width
776 mm
Performance
AMD FreeSync
AMD FreeSync type
FreeSync
Flicker-free technology
Smart modes
Energy saving
Ports & interfaces
DisplayPort version
1.4
DisplayPorts quantity
1
HDMI
HDMI ports quantity
2
Headphone out
Headphone outputs
1
Power
AC adapter output voltage
19 V
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100 - 240 V
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
19 kWh
Energy efficiency class (HDR)
Not available
Energy efficiency class (SDR)
E
Energy efficiency scale
A to G
Power consumption (off)
0.3 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Power supply type
External
Weight & dimensions
Depth (with stand)
201.6 mm
Depth (without stand)
39.3 mm
Height (with stand)
456.1 mm
Height (without stand)
364.1 mm
Weight (with stand)
3.87 kg
Weight (without stand)
3.25 kg
Width (with stand)
613.7 mm
Width (without stand)
613.7 mm
Automated video search by product name (the results maybe not the some as product in our store).
Reviews: 0
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%