LG 27GS60QC Computer Monitor, 27", Full HD, IPS, 180Hz, Black
Write a review
Experience stunning visuals and smooth gameplay with the LG 27GS60QC monitor.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal68.6 cm (27")
  • Display technologyLCD
  • Panel typeIPS
  • HD typeFull HD
  • Display resolution2560 x 1440 pixels
  • Contrast ratio (typical)2400:1
  • Maximum refresh rate180 Hz
  • Response time1 ms
  • HDMI ports quantity2
  • DisplayPorts quantity1
  • Headphone outYes
  • Panel mounting interface100 x 100 mm
  • All features
LG 27GS60QC Computer Monitor - 27", Full HD, IPS, 180Hz
Experience Unmatched Immersion
Key Features
  • Display: 27" Full HD IPS, 2560x1440 resolution with HDR10 and 99% sRGB (Typ.) for vibrant color reproduction.
  • Speed: Blazing 180Hz refresh rate with a 1ms (GtG) response time, providing ultra-clear and smooth visuals for fast-paced gaming.
Seamless Gaming Experience
Enhanced Visual Performance
Game-Centric Features
  • Dynamic Action Sync: Reduce input lag to react instantly to critical moments in your game.
Specifications
  • Model Code: 27GS60QC-B/HYE
  • Screen Size: 27 inches
  • Curvature: 1000R
  • Refresh Rate: 180Hz
  • Response Time: 1ms (GtG)
Elevate Your Gaming Setup
Main
Brand
LG
Product code
27GS60QC-B/HYE
Design
Feet colour
Black
Market positioning
Gaming
Product colour
Black
Display
Anti-glare screen
Yes
Colour depth
8 bit
Contrast ratio (typical)
2400:1
Display brightness (peak)
250 cd/m²
Display brightness (typical)
300 cd/m²
Display number of colours
16.7 million colours
Display resolution
2560 x 1440 pixels
Display technology
LCD
High Dynamic Range (HDR) supported
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Maximum refresh rate
180 Hz
Native aspect ratio
16:9
Pixel pitch
0.233 x 0.233 mm
Response time
1 ms
Screen shape
Curved
sRGB coverage (typical)
99%
Supported graphics resolutions
2560 x 1440
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Display diagonal
68.6 cm (27")
HD type
Full HD
Panel type
IPS
Ergonomics
On Screen Display (OSD)
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Tilt adjustment
Tilt angle range
-5 - 15°
VESA mounting
Other features
Brand specific technologies
Black Stabilizer
FPS counter
Introduction year
2024
Packaging content
Cables included
AC, DisplayPort
Power adapter included
Stand included
Packaging data
Package depth
160 mm
Package height
435 mm
Package type
Box
Package weight
6.3 kg
Package width
685 mm
Performance
AMD FreeSync
AMD FreeSync type
FreeSync Premium
Flicker-free technology
Game mode
NVIDIA G-SYNC
NVIDIA G-SYNC type
G-SYNC Compatible
Ports & interfaces
DisplayPort version
1.4
DisplayPorts quantity
1
HDMI
HDMI ports quantity
2
HDMI version
2.0
Headphone connectivity
3.5 mm
Headphone out
Headphone outputs
1
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
29 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
22 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency scale
A to G
Power consumption (max)
19 W
Power consumption (off)
0.3 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
22 W
Weight & dimensions
Depth (with stand)
226.5 mm
Depth (without stand)
95.7 mm
Height (with stand)
450.7 mm
Height (without stand)
363.8 mm
Weight (with stand)
4.8 kg
Weight (without stand)
3.5 kg
Width (with stand)
604.9 mm
Width (without stand)
604.9 mm
Automated video search by product name (the results maybe not the some as product in our store).
Reviews: 0
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%