LG 27UP850K-W Computer Monitor - 27", 4K Ultra HD, LED, Grey
Write a review
Experience stunning clarity with the LG 27UP850K-W 27" 4K Ultra HD monitor!
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal68.6 cm (27")
  • Display technologyLED
  • Panel typeIPS
  • HD type4K Ultra HD
  • Display resolution3840 x 2160 pixels
  • Contrast ratio (typical)1200:1
  • Maximum refresh rate60 Hz
  • Response time5 ms
  • HDMI ports quantity2
  • DisplayPorts quantity1
  • Headphone outYes
  • Built-in USB hubYes
  • Panel mounting interface100 x 100 mm
  • All features
LG 27UP850K-W Computer Monitor
Unparalleled Visual Quality
Key Features
  • VESA DisplayHDR™ 400
  • IPS with DCI-P3 95% Coverage
  • LG Calibration Studio
  • Convenient USB Type-C™ Connectivity
    The USB Type-C™ ports enable 4K display, data transfer, and charging up to 90W simultaneously, reducing cable clutter while enhancing your workspace efficiency.
  • Designed for Immersive Gaming
  • Dynamic Action Sync
  • Enhanced Visibility with Black Stabiliser
  • Enjoy Vibrant HDR Content
  • Intuitive User Interface
  • Ergonomic Design
Conclusion
Main
Brand
LG
Product code
27UP850K-W/HYE
Design
Feet colour
Grey
Product colour
Grey
Display
Contrast ratio (typical)
1200:1
DCI-P3 coverage
95%
Display brightness (typical)
400 cd/m²
Display number of colours
1.07 billion colours
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display technology
LED
High Dynamic Range (HDR) supported
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology
DisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Maximum refresh rate
60 Hz
Native aspect ratio
16:9
Pixel pitch
0.1554 x 0.1554 mm
Response time
5 ms
Screen shape
Flat
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Display diagonal
68.6 cm (27")
HD type
4K Ultra HD
Panel type
IPS
Ergonomics
Height adjustment
Yes
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Pivot
Tilt adjustment
VESA mounting
Multimedia
Built-in speaker(s)
Number of speakers
2
RMS rated power
10 W
Other features
Brand specific technologies
Black Stabiliser, Super+ Resolution
Compliance certificates
RoHS
Packaging content
Cables included
DisplayPort, HDMI, USB Type-C
Packaging data
Package depth
212 mm
Package height
496 mm
Package weight
8.9 kg
Package width
694 mm
Ports & interfaces
Built-in USB hub
DisplayPort version
1.4
DisplayPorts quantity
1
HDMI
HDMI ports quantity
2
Headphone out
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to
90 W
USB Type-C downstream ports quantity
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
46 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
26 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
F
Power consumption (max)
185 W
Power consumption (off)
0.3 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
44 W
Power supply type
External
Weight & dimensions
Depth (with stand)
239.3 mm
Depth (without stand)
45.4 mm
Height (with stand)
569.3 mm
Height (without stand)
363.5 mm
Weight (with stand)
5.9 kg
Weight (without stand)
4.1 kg
Width (with stand)
613.5 mm
Width (without stand)
613.5 mm
Automated video search by product name (the results maybe not the some as product in our store).
Reviews: 0
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%