LG 27US500-W Computer Monitor, 27", 4K Ultra HD, IPS, 60Hz, White
Write a review
Elevate your viewing experience with the stunning LG 27US500-W 4K monitor.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal68.6 cm (27")
  • Display technologyLCD
  • Panel typeIPS
  • HD type4K Ultra HD
  • Display resolution3840 x 2160 pixels
  • Contrast ratio (typical)1000:1
  • Maximum refresh rate60 Hz
  • Response time5 ms
  • HDMI ports quantity2
  • DisplayPorts quantity1
  • Headphone outYes
  • Panel mounting interface100 x 100 mm
  • All features
LG 27US500-W Computer Monitor
Elevate Your Viewing Experience with 4K Ultra HD
Vivid Colors and Enhanced Detail
Color Your World with HDR10
User-Friendly Interface
Personalize Your Workspace
Comfortable Viewing Experience
Ergonomic Design for Optimal Positioning
Specifications
  • Product Code: 27US500-W/HYE
  • Display Type: IPS
  • Screen Size: 27 inches
  • Resolution: 4K Ultra HD
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Contrast Ratio: 1000:1
  • Color Accuracy: Up to 90% DCI-P3
Main
Brand
LG
Product code
27US500-W/HYE
Design
Feet colour
White
Frameless design
Yes
Market positioning
Home
Product colour
White
Display
Anti-glare screen
Yes
Colour gamut
90%
Colour gamut standard
DCI-P3
Contrast ratio (typical)
1000:1
Display brightness (typical)
300 cd/m²
Display number of colours
1.07 billion colours
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display technology
LCD
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Maximum refresh rate
60 Hz
Native aspect ratio
16:9
Pixel pitch
0.1554 x 0.1554 mm
Response time
5 ms
Screen shape
Flat
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Display diagonal
68.6 cm (27")
HD type
4K Ultra HD
Panel type
IPS
Ergonomics
On Screen Display (OSD)
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Tilt adjustment
Tilt angle range
-5 - 15°
VESA mounting
Other features
Brand specific technologies
Black Stabilizer
Country of origin
China
Packaging content
Cables included
HDMI
Power adapter included
Quick start guide
Stand included
Packaging data
Package depth
168 mm
Package height
447 mm
Package weight
7.3 kg
Package width
690 mm
Performance
Flicker-free technology
Ports & interfaces
DisplayPort version
1.4
DisplayPorts quantity
1
HDMI
HDMI ports quantity
2
Headphone out
Power
AC input voltage
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
34 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
26 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency scale
A to G
Power consumption (off)
0.3 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Power supply type
External
Weight & dimensions
Depth (with stand)
214.9 mm
Depth (without stand)
45.4 mm
Height (with stand)
454.7 mm
Height (without stand)
363.5 mm
Weight (with stand)
5.5 kg
Width (with stand)
613.5 mm
Width (without stand)
613.5 mm
Automated video search by product name (the results maybe not the some as product in our store).
Reviews: 0
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%