LG QNED AI 75QNED80A6A - 75" 4K Ultra HD, Smart TV, Wi-Fi, Black
Experience stunning visuals and smart features with the LG QNED 75" 4K Ultra HD TV.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal190.5 cm (75")
  • HD type4K Ultra HD
  • Display technologyQNED
  • Wi-FiYes
  • HDMI ports quantity3
  • USB 2.0 ports quantity2
  • Digital signal format systemDVB-S2, DVB-T, DVB-T2
  • All features
LG QNED AI 75QNED80A6A - 75" 4K Ultra HD Smart TV
Experience the pinnacle of home entertainment with the LG QNED AI 75QNED80A6A, a 75" 4K Ultra HD Smart TV designed to elevate your viewing experience. With cutting-edge technology and smart features, this television promises stunning visuals and seamless connectivity.
Product Features
  • Screen Size: 75 inches
  • Resolution: 4K Ultra HD
  • Smart Features: Wi-Fi connectivity for easy access to your favorite streaming apps
  • AI Picture Pro: Optimizes picture quality for a more immersive viewing experience
  • Design: Sleek black finish that complements any decor
Why Choose the LG QNED AI 75QNED80A6A?
Warranty and Support
Conclusion
Main
Brand
LG
Product code
75QNED80A6A/HYE
EAN/UPC code
Audio
Audio decoders
Dolby Digital
Audio output channels
2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Yes
Number of speakers
2
RMS rated power
20 W
Sound modes
AI Sound Pro, Clear Voice Pro
TV Sound Mode Share
Yes
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)
Design
Frameless design
Introduction year
2025
Panel mounting interface
400 x 300 mm
Stand type
Legs stand
VESA mounting
Product colour
Black
Display
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display technology
QNED
LED backlight
LED backlighting type
Edge-LED
Maximum refresh rate
60 Hz
Native aspect ratio
16:9
Screen shape
Flat
Display diagonal
190.5 cm (75")
HD type
4K Ultra HD
Management features
Basic hotel mode
Electronic Programme Guide (EPG)
Number of OSD languages
38
On Screen Display (OSD)
Programming period
8 day(s)
Works with Amazon Alexa
Works with Apple Siri
Works with the Google Assistant
Network
Bluetooth
Bluetooth profiles
A2DP
Bluetooth version
5.1
Ethernet LAN
Web browser
Wi-Fi
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Other features
Digital Living Network Alliance (DLNA) certified
Warranty period
2 year(s)
Packaging content
Desktop stand
Remote control included
Packaging data
Package depth
200 mm
Package height
1115 mm
Package weight
44 kg
Package width
1820 mm
Performance
Backlight dimming technology
Local Dimming
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Game mode
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Multi View
Processor cores
4
Smartphone/tablet remote support
Subtitles function
Teletext function
Video formats supported
AV1, HEVC/H.265, VP9
Ports & interfaces
Audio Return Channel (ARC)
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Common interface Plus (CI+) version
1.4
Consumer Electronics Control (CEC)
SimpLink
Digital audio optical out
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
3
HDMI version
2.1
RF ports quantity
2
USB 2.0 ports quantity
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100-240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
170 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
85 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
D
Energy efficiency scale
A to G
Energy saving mode
Power consumption (standby)
0.5 W
Smart TV
Built-in Chromecast
Operating system installed
WebOS
Operating system version
25
TV tuner
Digital signal format system
DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type
Analog & Digital
Weight & dimensions
Depth (with stand)
359 mm
Depth (without stand)
30.9 mm
Height (with stand)
1032 mm
Height (without stand)
965 mm
Stand depth
35.9 cm
Stand width
134.9 cm
Weight (with stand)
34 kg
Weight (without stand)
33 kg
Width (with stand)
1677 mm
Width (without stand)
1677 mm