LG QNED AI 86QNED80A6A - 86" 4K Ultra HD, Smart TV, Wi-Fi, Black
Experience stunning visuals and immersive sound with the LG QNED 86" Smart TV.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal2.18 m (86")
  • HD type4K Ultra HD
  • Display technologyQNED
  • Wi-FiYes
  • HDMI ports quantity3
  • USB 2.0 ports quantity2
  • Digital signal format systemDVB-S2, DVB-T, DVB-T2
  • All features
LG QNED AI 86QNED80A6A - 86" 4K Ultra HD Smart TV
Key Features
  • Screen Size: 86 inches
  • Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160)
  • Smart TV Functionality: Access your favorite streaming services with ease
  • Connectivity: Built-in Wi-Fi for seamless online streaming
  • Design: Sleek black finish that complements any home decor
Unmatched Picture Quality
Smart Features
Warranty Information
Why Choose LG QNED AI?
Main
Brand
LG
Product code
86QNED80A6A/HYE
EAN/UPC code
Audio
Audio decoders
Dolby Digital
Audio output channels
2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Yes
Number of speakers
2
RMS rated power
20 W
Sound modes
AI Sound Pro, Clear Voice Pro
TV Sound Mode Share
Yes
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)
Design
Frameless design
Introduction year
2025
Panel mounting interface
600 x 400 mm
Stand type
Legs stand
VESA mounting
Product colour
Black
Display
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display technology
QNED
LED backlight
LED backlighting type
Edge-LED
Maximum refresh rate
60 Hz
Native aspect ratio
16:9
Screen shape
Flat
Display diagonal
2.18 m (86")
HD type
4K Ultra HD
Management features
Basic hotel mode
Electronic Programme Guide (EPG)
Number of OSD languages
38
On Screen Display (OSD)
Programming period
8 day(s)
Works with Amazon Alexa
Network
Bluetooth
Bluetooth profiles
A2DP
Bluetooth version
5.1
Ethernet LAN
Web browser
Wi-Fi
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Packaging content
Cables included
AC
Desktop stand
Remote control included
Packaging data
Package depth
228 mm
Package height
1215 mm
Package weight
63.6 kg
Package width
2090 mm
Performance
Backlight dimming technology
Local Dimming
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Game mode
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Multi View
Processor cores
4
Smartphone/tablet remote support
Subtitles function
Teletext function
Video formats supported
AV1, HEVC/H.265, VP9
Ports & interfaces
Audio Return Channel (ARC)
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Common interface Plus (CI+) version
1.4
Consumer Electronics Control (CEC)
SimpLink
Digital audio optical out
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
3
HDMI version
2.1
RF ports quantity
2
USB 2.0 ports quantity
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100-240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
222 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
110 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
E
Energy efficiency scale
A to G
Energy saving mode
Power consumption (standby)
0.5 W
Smart TV
Operating system installed
WebOS
Operating system version
25
TV tuner
Digital signal format system
DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type
Analog & Digital
Weight & dimensions
Depth (with stand)
359 mm
Depth (without stand)
30.9 mm
Height (with stand)
1175 mm
Height (without stand)
1108 mm
Stand depth
35.9 cm
Stand width
158.2 cm
Weight (with stand)
51 kg
Weight (without stand)
50 kg
Width (with stand)
1928 mm
Width (without stand)
1928 mm