Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21QX00H7IV - 14", Ultra 5 228V, 32GB, 1TB SSD, Win11Pro, Black
Unlock productivity with the Lenovo ThinkPad T14s Gen 6—power and performance in one.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 3 שנים
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
  • Display diagonal35.6 cm (14")
  • Processor model228V
  • Processor cores8
  • Processor threads8
  • Internal memory32 GB
  • Internal memory typeLPDDR5x-SDRAM
  • Total storage capacity1 TB
  • Operating system installedWindows 11 Pro
  • Weight1.28 kg
  • All features
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 - Your Ultimate Business Companion
Unmatched Battery Life
Powerful Performance with AI Integration
Built to Last
Comprehensive Connectivity Options
  • Two USB-C Thunderbolt 4 ports
  • One HDMI 2.1 port
  • One USB-A port
  • Optional Nano-SIM and Smart Card slot
Important Considerations
Conclusion
Main
Brand
Lenovo
Warranty
3 שנים
Product code
21QX00H7IV
EAN/UPC code
Audio
Audio chip
Realtek ALC3287
Built-in microphone
Yes
Number of built-in speakers
2
Number of microphones
2
Speaker power
2 W
Battery
Battery capacity
58 Wh
Camera
Front camera resolution (numeric)
5 MP
Infrared (IR) camera
Yes
Privacy camera
Privacy type
Privacy shutter
Certificates
Certification
ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS
Design
Colour name
Black
Form factor
Clamshell
Housing material
Aluminium
Product type
Laptop
Product colour
Black
Display
Anti-glare screen
Colour gamut
100%
Display brightness
500 cd/m²
Display resolution
1920 x 1200 pixels
Maximum refresh rate
60 Hz
Native aspect ratio
16:10
RGB colour space
sRGB
Display diagonal
35.6 cm (14")
HD type
WUXGA
Panel type
IPS
Touchscreen
No
Features
Internal memory type
LPDDR5x-SDRAM
Graphics
On-board GPU manufacturer
Intel
On-board graphics card
On-board graphics card family
Intel Arc Graphics
On-board graphics card model
Intel Arc Graphics 130V
Keyboard
Copilot key
Keyboard backlit
Pointing device
ThinkPad UltraNav
Memory
Maximum internal memory
32 GB
Memory form factor
On-board
Internal memory
32 GB
Network
Antenna type
2x2
Bluetooth
Bluetooth version
5.4
Top Wi-Fi standard
Wi-Fi 7 (802.11be)
Wi-Fi standards
Wi-Fi 7 (802.11be)
WLAN controller manufacturer
Intel
WWAN
Upgradable
Neural processor unit (NPU)
AI software frameworks supported by NPU
DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN
GPU performance up to
53 TOPs
Neural processor unit (NPU)
Intel AI Boost
NPU performance up to
40 TOPs
Sparsity support
Total processor performance up to
97 TOPs
Windows Studio effects support
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)
8 - 95%
Operating temperature (T-T)
5 - 35 °C
Storage relative humidity (H-H)
5 - 95%
Storage temperature (T-T)
5 - 43 °C
Packaging content
AC adapter included
Performance
Motherboard chipset
Intel SoC
Ports & interfaces
Combo headphone/mic port
HDMI ports quantity
1
HDMI version
2.1
Intel® Thunderbolt 4
Thunderbolt 4 ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB Sleep-and-Charge
Power
AC adapter frequency
50/60 Hz
AC adapter input voltage
100 - 240 V
AC adapter power
65 W
USB Power Delivery (USB PD)
USB Type-C charging port
Processor
Low Power Efficient-core Base Frequency
2100 MHz
Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency
3.5 GHz
Low Power Efficient-cores
4
Maximum turbo power
37 W
Performance cores
4
Performance-core base frequency
2.1 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
4.5 GHz
Processor base power
17 W
Processor boost frequency
4.5 GHz
Processor cache
8 MB
Processor cache type
Smart Cache
Processor cores
8
Processor family
Intel Core Ultra 5
Processor generation
Intel Core Ultra (Series 2)
Processor manufacturer
Processor threads
8
Processor model
228V
Security
Cable lock slot
Cable lock slot type
Kensington
Fingerprint reader
Smart card reader
Trusted Platform Module (TPM)
Trusted Platform Module (TPM) version
2.0
Windows Hello
Software
Bundled software
Lenovo AI Now
Copilot+ PC
Microsoft Copilot
Operating system installed
Windows 11 Pro
Storage
Number of SSDs installed
1
NVMe
SSD form factor
M.2
SSD interface
PCI Express
Storage media
SSD
Total storage capacity
1 TB
Weight & dimensions
Depth
219.4 mm
Height
16.9 mm
Weight
1.28 kg
Width
313.6 mm