LG 27BN650Y-B - 27" Monitor, Full HD, LCD, Black
Experience stunning visuals and vibrant colors with the LG 27BN650Y-B 27" Full HD Monitor.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 3 years warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal68.6 cm (27")
  • Display technologyLCD
  • Panel typeIPS
  • HD typeFull HD
  • Contrast ratio (typical)1000:1
  • Maximum refresh rate75 Hz
  • Response time5 ms
  • DisplayPorts quantity1
  • Headphone outYes
  • Built-in USB hubYes
  • All features
Key Features
Why Choose the LG 27BN650Y-B?
Main
Brand
LG
Warranty
3 years warranty
Product code
27BN650Y-B
EAN/UPC code
Design
Certification
T
Colour name
Matt black
Market positioning
Business
Product colour
Black
Display
Backlight type
W-LED
Contrast ratio (typical)
1000:1
Digital horizontal frequency
50 - 61 kHz
Display brightness (typical)
200 cd/m
Display surface
Matt
Display technology
LCD
Dynamic contrast ratio marketing name
Mega Contrast
Horizontal scan range
50 - 61 kHz
Maximum refresh rate
75 Hz
Native aspect ratio
16:9
Pixel pitch
0.3114 x 0.3114 mm
Response time
5 ms
Screen shape
Flat
Supported graphics resolutions
1920 x 1080 (HD 1080)
Vertical scan range
56 - 75 Hz
Viewing angle, horizontal
178
Viewing angle, vertical
178
Display diagonal
68.6 cm (27")
HD type
Full HD
Panel type
IPS
Ergonomics
On Screen Display (OSD)
Yes
Swivel angle range
Swivelling
Yes
Tilt angle range
Tiltable
VESA mounting
Multimedia
Built-in speaker(s)
Packaging data
Cables included
AC, DisplayPort, USB
DisplayPort cable length
1.8 m
Package type
Box
Stand included
Ports & interfaces
Built-in USB hub
DisplayPort version
1.2
DisplayPorts quantity
1
HDMI
Headphone connectivity
3.5 mm
Headphone out
Number of upstream ports
1
USB Type-A downstream ports quantity
2
Power
AC input voltage
100 - 240 V
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
26 kWh
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency scale
A to G
Power consumption (off)
0.3 W
Power consumption (standby)
0.3 W
Power consumption (typical)
23 W