LG 27GS95QE-B - 27" Monitor, Quad HD, OLED, Black
Experience stunning visuals with the LG 27" Quad HD OLED monitor.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 3 years warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal68.6 cm (27")
  • Display technologyOLED
  • HD typeQuad HD
  • Contrast ratio (typical)1500000:1
  • Maximum refresh rate240 Hz
  • Response time0.03 ms
  • HDMI ports quantity2
  • DisplayPorts quantity1
  • Headphone outYes
  • Built-in USB hubYes
  • Panel mounting interface100 x 100 mm
  • All features
Unleash Exceptional Visuals with the LG 27GS95QE-B
Discover stunning imaging with the LG 27GS95QE-B, a 27-inch OLED monitor designed to elevate your gaming, creative, and entertainment experiences. Equipped with Quad HD resolution and an outstanding 240Hz refresh rate, this monitor promises an ultra-fast gaming journey with razor-sharp visuals and lightning-quick responsiveness.
Exceptional HDR Performance
Smooth Gameplay with Dual Sync Support
Outstanding Color Accuracy
Ergonomic and Stylish Design
Ideal for All Your Needs
Main
Brand
LG
Warranty
3 years warranty
Product code
27GS95QE-B
Design
Feet colour
Black
Illuminated stand
Yes
Market positioning
Gaming
Product colour
Black
Display
Anti-glare screen
Yes
Colour gamut
98.5%
Colour gamut standard
DCI-P3
Contrast ratio (typical)
Display brightness (typical)
275 cd/m²
Display technology
OLED
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
DisplayHDR 400 True Black, HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Maximum refresh rate
240 Hz
Native aspect ratio
16:9
Pixel density
110.8 ppi
Response time
0.03 ms
Response time measurement type
GTG (Gray to Gray)
Screen shape
Flat
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Display diagonal
68.6 cm (27")
HD type
Quad HD
Ergonomics
Adjustable height (max)
11 cm
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Pivot
Swivel angle range
-10 - 10°
Swivelling
Tilt adjustment
Tilt angle range
-5 - 15°
VESA mounting
Multimedia
Audio decoders
DTS Headphone:X
Other features
Brand specific technologies
Black Stabilizer, Crosshair, DAS Mode
Country of origin
China
FPS counter
Warranty period
2 year(s)
Packaging content
Cables included
DisplayPort, HDMI, Power, USB
Power adapter included
Remote control included
Stand included
Packaging data
Package depth
181 mm
Package height
532 mm
Package type
Box
Package weight
11 kg
Package width
808 mm
Performance
AMD FreeSync
AMD FreeSync type
FreeSync Premium Pro
Game mode
NVIDIA G-SYNC
NVIDIA G-SYNC type
G-SYNC
Smart modes
Energy saving
Ports & interfaces
Built-in USB hub
DisplayPorts quantity
1
HDMI
HDMI ports quantity
2
HDMI version
2.1
Headphone out
Headphone outputs
1
Number of upstream ports
USB Type-A downstream ports quantity
2
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
28 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
25 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency scale
A to G
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code
Power consumption (max)
72 W
Power supply type
External
Weight & dimensions
Depth (with stand)
258 mm
Depth (without stand)
45.3 mm
Height (with stand)
574.4 mm
Height (without stand)
350.6 mm
Weight (with stand)
7.35 kg
Weight (without stand)
5.05 kg
Width (with stand)
604.4 mm
Width (without stand)
604.4 mm