Samsung The Frame QE43LS03BG - 43" TV, 4K Ultra HD, Smart TV, Wi-Fi
Transform your space with Samsung The Frame 43" 4K Ultra HD Smart TV.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal109.2 cm (43")
  • HD type4K Ultra HD
  • Wi-FiYes
  • HDMI ports quantity4
  • All features
Transform your Viewing Experience with Samsung The Frame QE43LS03BG
Modern Aesthetic with Artistic Flair
The Samsung The Frame QE43LS03BG redefines your home's aesthetic by seamlessly blending technology and art. With its stunningly slim profile and customizable bezel options, this 43" 4K Ultra HD Smart TV looks just like a picture frame. Whether it’s a curated art piece or your favorite family photo, this TV effortlessly integrates into your home décor while making a statement.
Glare-Free Viewing with Innovative Matte Display
Art Mode: Where Technology Meets Art
Quantum Dot Technology for Vibrant Colors
Immersive Audio with Dolby Atmos®
Sleek Wall Mounting Solutions
Customizable Bezels
Adaptive Sensors for Optimal Viewing
Product Specifications
  • Model: Samsung The Frame QE43LS03BG
  • Screen Size: 43 inches
  • Resolution: 4K Ultra HD
  • Type: Smart TV
  • Connectivity: Wi-Fi enabled
Main
Brand
Samsung
Product code
QE43LS03BG
EAN/UPC code
Audio
Audio system
Dolby Atmos
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Yes
Number of speakers
2
RMS rated power
20 W
Sound modes
Game, Movie
Design
Panel mounting interface
200 x 200 mm
VESA mounting
Yes
Display
Contrast ratio (dynamic)
16:9
Contrast ratio (typical)
16:9
Native aspect ratio
Display diagonal
109.2 cm (43")
HD type
4K Ultra HD
Management features
Auto power off
Electronic Programme Guide (EPG)
Sleep timer
Works with Samsung Bixby
Network
Bluetooth
Wi-Fi
Wi-Fi Direct
Other features
Aerial input
DVB-T2CS2 x 2
Analogue tuner
Annual energy consumption
103 kWh
Dimensions (W x D x H) with stand
969.5 x 196.8 x 591.9 mm
Dimensions (with stand) (WxHxD)
969.5 x 591.9 x 196.8 mm
DVB-T2 tuner
HDMI
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Mains power
News apps
BBC
Picture mode
Film, Filmmaker
Smart TV applications
SmartThings
Stand
Simple
Stand weight
300 g
Packaging data
Manual
Mounting kit
Package depth
165 mm
Package height
677 mm
Package type
Box
Package weight
15.5 kg
Package width
1087 mm
Quick start guide
Remote control included
Remote control type
Screws included
Smart Remote included
Performance
Ambient light sensor
Auto standby
Game mode
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Local dimming
USB playback
Ports & interfaces
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Digital audio optical out
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
4
HDMI version
2.0
RF ports quantity
Power
Energy saving mode
Power consumption (standby)
0.5 W
Smart TV
Lifestyle apps
TikTok
Music apps
Amazon Music, Apple Music, BBC Sounds, Spotify, YouTube Music
Operating system version
Tizen
Screen mirroring
Sports apps
BT Sport
Video apps
Supplier features
Country of origin
Hungary
Technical details
Processor
Quantum Processor 4K
Sound technology
Dolby Atmos
TV tuner
Tuner type
Analog & Digital
Weight & dimensions
Depth (with stand)
213.9 mm
Depth (without stand)
45.8 mm
Height (with stand)
602.4 mm
Height (without stand)
555.3 mm
Stand width
96.7 cm
Weight (with stand)
11.2 kg
Weight (without stand)
11 kg
Width (with stand)
966.6 mm
Width (without stand)
966.6 mm