Kolink Regulator KL-R750FG - Power Supply Unit, 750W (ATX 3.0), 80 PLUS, Gold
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 3 years warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
Kolink REGULATOR ATX3.0 PSU Features:
  • ATX 3.0 / PCIe 5.0 compatible with 12VHPWR 600W connector
  • Switchable Semi-Fanless Mode
  • 100% Japanese capacitors
  • Super quiet 120mm FDB fan
  • Compact design with a 14cm depth
  • Extensive safety functions (OVP, UVP, OPP, SCP, OCP, OTP, SIP)
Detailed Description
ATX 3.0 Ready with 12VHPWR 600W Connector
The REGULATOR series utilizes an LLC + DC/DC single-rail design, offering full ATX 3.0 and PCIe 5.0 compatibility. Modern graphics cards can draw up to 600W through the included 12VHPWR cable (AWG16), eliminating the need for additional adapters.
Switchable Semi-Fanless Mode
  • Passive cooling up to 40% load for whisper-quiet performance under light to medium loads.
  • Fan activation at higher loads or temperatures to support cooling.
100% Japanese Capacitors
Super-Quiet FDB Fan
A 120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan provides:
  • Enhanced longevity and durability.
  • Optimized blade design for improved airflow with reduced noise.
  • 8mm spacing between the grill and blades for minimized turbulence.
Stable Voltages with Low Ripple
Strikingly Compact Design
Extensive Protective Functions
The REGULATOR series incorporates a comprehensive 7-fold protection system, including:
  • Overvoltage protection (OVP)
  • Undervoltage protection (UVP)
  • Overpower protection (OPP)
  • Short-circuit protection (SCP)
  • Overcurrent protection (OCP)
  • Overtemperature protection (OTP)
  • Surge and inrush protection (SIP)
Manufacturer product page
Main
Brand
Kolink
Warranty
3 years warranty
Product code
KL-R750FG
Design
Fan type
FDB
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
0 - 50 °C
Relative humidity
20% - 90% Non-Condensing
Performance
80 PLUS certification
80 PLUS Gold
Mean time between failures (MTBF)
>15.000h @ 80% Load
Ports & interfaces
Connections
1x 20+4-pin (600 mm), 1x 12VHPWR 12+4-pin 600W (600 mm), 2x 4+4-pin (CPU / ATX12V / EPS12V) (650 mm), 4x 6+2-pin PCIe 1x (600 mm + 150 mm) / 2x (600 mm), 6x SATA (500 mm + 150 mm + 150 mm), 4x 4-pin Molex (500 mm + 150 mm + 150 mm + 150 mm)
Power
AC input voltage
100 - 240 V, 47 - 63 Hz , 5.5 – 11 A
DC input voltage
3.3V 20 A / 5V 20 A / 12V 70.5 A / -12V 0.3 A / 5VSB 3 A
DC Output
Total power
750 W
Weight & dimensions
Fan dimensions
120 mm
Product dimensions
140 x 86 x 150 mm (W x H x D)