Samsung QE75Q70C - 75" TV, 4K Ultra HD, Smart TV, Wi-Fi, Grey
Experience stunning 4K clarity with the Samsung QE75Q70C Smart TV.
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • Display diagonal190.5 cm (75")
  • HD type4K Ultra HD
  • Display technologyQLED
  • Wi-FiYes
  • HDMI ports quantity4
  • Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
  • All features
Samsung QE75Q70C - 75" 4K Ultra HD Smart TV
Experience an extraordinary viewing journey with the Samsung QE75Q70C 75" TV. With 4K Ultra HD resolution, this sleek grey smart TV combines cutting-edge technology with a stunning design, perfect for any room. Elevate your entertainment experience with the brilliance of next-level gaming and exceptional picture quality.
Key Features
  • Motion Xcelerator Plus: Get ready for your next-gen console with ultra-smooth 120Hz refresh rates and ultra-low input lag for seamless gaming.
  • Sleek Design: A slim, modern aesthetic that seamlessly blends into your space—both on and off.
Immersive Gaming and Entertainment
Smart Features & Connectivity
Energy Efficiency
Your Entertainment Hub
Main
Brand
Samsung
Product code
QE75Q70C
EAN/UPC code
Audio
Active voice amplifier (AVA)
Yes
Adaptive sound+
Yes
Audio output channels
2.0 channels
Audio pre-selection descriptor
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Multiroom audio technology
Samsung Multiroom Link
Music wall
Number of speakers
2
Q-Symphony
RMS rated power
20 W
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV)
Motion Xcelerator Turbo Plus, Supreme UHD Dimming
Design
Colour name
Titan Gray
Introduction year
2023
Mini wall mount support
Panel mounting interface
400 x 400 mm
Stand colour
Grey
VESA mounting
Product colour
Grey
Display
Display number of colours
1 billion colours
Display refresh rates supported
100 Hz
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display technology
QLED
LED backlighting type
Dual LED
Motion interpolation technology
Motion Xcelerator Turbo+
Native aspect ratio
16:9
Native refresh rate
100 Hz
Screen shape
Flat
Display diagonal
190.5 cm (75")
HD type
4K Ultra HD
Management features
Electronic Programme Guide (EPG)
Number of OSD languages
27
On Screen Display (OSD)
Picture-in-Picture
Works with Samsung Bixby
Network
Bluetooth
Bluetooth version
5.2
Web browser
Wi-Fi
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Packaging data
Cables included
AC
Desktop stand
E-manual
Package depth
190 mm
Package height
1138 mm
Package weight
45 kg
Package width
1834 mm
Remote control included
Performance
AI Upscale
AMD FreeSync type
FreeSync Premium Pro
Brand specific technologies
Motion Xcelerator Turbo+, Supreme UHD Dimming
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Motion Plus, HGiG, Super Ultra Wide Game View
Game mode
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
Multi View
Picture processing technology
Quantum Processor 4K, Samsung Contrast Enhancer
SmartThings app support
Tap view
Teletext function
TV key support
TV sound to mobile device
Wireless Dex support
Ports & interfaces
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Common interface Plus (CI+) version
1.4
Consumer Electronics Control (CEC)
Anynet+
Digital audio optical out
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
4
HDMI version
2.1
RF ports quantity
2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
Power
AC input voltage
220 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
225 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
112 kWh
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency scale
A to G
Energy saving mode
Power consumption (max)
320 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
112 W
Smart TV
Far-field voice interaction
Operating system installed
Tizen
Smart modes
Filmmaker
Sound mirroring
Timeshift
TV initiate mirroring
Universal guide
Video apps
Samsung TV Plus
TV tuner
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Number of tuners
2 tuner(s)
Tuner type
Analog & Digital
Weight & dimensions
Depth (with stand)
351.8 mm
Depth (without stand)
26.6 mm
Height (with stand)
1026.9 mm
Height (without stand)
960.2 mm
Stand depth
35.2 cm
Stand width
36.4 cm
Weight (with stand)
34.7 kg
Weight (without stand)
33.4 kg
Width (with stand)
1677.5 mm
Width (without stand)
1677.5 mm