Samsung Series 7 UE85CU7100 - 85" TV 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi
Experience stunning 4K visuals with the Samsung 85" Smart TV – your ultimate entertainment hub!
Delivery
Payment options
Our advantages
  • — Warranty: 1 Year Warranty
  • — Return and exchange up to 30 days
  • — Best price
Find similar
  • HD type4K Ultra HD
  • Display technologyLED
  • Wi-FiYes
  • HDMI ports quantity3
  • All features
Samsung Series 7 UE85CU7100 - 85" 4K Ultra HD Smart TV
Unmatched Picture Quality
Vibrant Color Technology
Dynamic Sound Experience
Ultimate Gaming Hub
User-Friendly Smart Features
Adaptive Sound for Every Scene
Enhanced HDR Viewing
Stay Active with Samsung Health
Upgrade your home entertainment experience today with the Samsung Series 7 UE85CU7100 85" 4K Ultra HD Smart TV—where incredible visuals, immersive sound, and advanced features come together to redefine your viewing experience.
Main
Brand
Samsung
Product code
UE85CU7100
EAN/UPC code
Audio
Audio system
OTS Lite, Q-Symphony
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Yes
Number of speakers
2
RMS rated power
20 W
Sound modes
Game, Movie
Design
Panel mounting interface
600 x 400 mm
Stand type
Legs stand
VESA mounting
Yes
Display
Contrast ratio (dynamic)
16:9
Contrast ratio (typical)
16:9
Display technology
LED
Native aspect ratio
HD type
4K Ultra HD
Management features
Auto power off
Electronic Programme Guide (EPG)
Sleep timer
Works with Samsung Bixby
Network
Bluetooth
Wi-Fi
Wi-Fi Direct
Other features
Aerial input
DVB-T2C
Analogue tuner
Annual energy consumption
204 kWh
Dimensions (W x D x H) with stand
1895.9 x 392.2 x 1186.7 mm
Dimensions (with stand) (WxHxD)
1895.9 x 1186.7 x 392.2 mm
DVB-T2 tuner
HDMI
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Mains power
News apps
BBC
Picture mode
Film, Filmmaker
Smart TV applications
SmartThings
Stand
SLIM FEET
Stand weight
1.1 kg
Packaging data
Manual
Package depth
260 mm
Package height
1247 mm
Package type
Box
Package weight
56.5 kg
Package width
2090 mm
Quick start guide
Remote control included
Remote control type
TM2240 + TM1240A
Screws included
Smart Remote included
Performance
Auto standby
Backlight dimming technology
Local Dimming
Game mode
High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
USB playback
Ports & interfaces
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Digital audio optical out
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
3
HDMI version
2.0
RF ports quantity
Power
Energy saving mode
Power consumption (standby)
0.5 W
Smart TV
Lifestyle apps
TikTok
Music apps
Amazon Music, Apple Music, BBC Sounds, Spotify, YouTube Music
Operating system installed
Tizen
Operating system version
Tizen
Screen mirroring
Sports apps
BT Sport
Video apps
Supplier features
Country of origin
Slovakia
Technical details
Processor
Crystal Processor 4K
Sound technology
OTS Lite, Q-Symphony
TV tuner
Tuner type
Analog & Digital
Weight & dimensions
Depth (with stand)
392.2 mm
Depth (without stand)
60.9 mm
Height (with stand)
1186.7 mm
Height (without stand)
1083.9 mm
Stand depth
39.2 cm
Stand width
170.5 cm
Weight (with stand)
14.3 kg
Weight (without stand)
40.2 kg
Width (with stand)
1895.9 mm
Width (without stand)
1895.5 mm